Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Vysokotlaké čističe

Jak vybrat vysokotlaký čistič?

 
Vysokotlaké čističe neboli ,,wapky“ by neměly chybět tam, kde je třeba očistit auto, terasu, plot nebo zahradní nábytek. Je zbytečné a hlavně drahé používat zahradní hadici, protože sami nemáte šanci vyvinout potřebný tlak a zároveň spotřebujete až o 80 % více vody, než kdybyste použili čistič. Přečtěte si, jak se v široké nabídce orientovat a jak vybrat ten pravý. 
 
 
 
 
 
Vysokotlaké čističe fungují jednoduše. Přivádíte do nich vodu, například zahradní hadicí, a vnitřní mechanismus vodu pod vysokým tlakem opět tryská ven. První otázka, kterou byste si měli položit, zní: Co budete vlastně čistit? Od toho se totiž odvíjí další vlastnosti wapky včetně ceny. Nejlevnější modely, které vám přesto můžou stačit, koupíte již od 1 500 korun. Ty nejdražší potom stojí i 20 000 Kč a víc. 
 
 
 
 

6 rozhodujících parametrů  

 

•  Výkon a příkon

Zjednodušeně platí, že čím větší příkon, tím větší výkon. Nejlevnější modely mají příkon alespoň 1 300 W a v takovém případě dostáváte čistič na nenáročné činnosti kolem domu a chaty. Při nákupu je ale dobré myslet i na výkonovou rezervu. S rostoucím výkonem samozřejmě roste i využitelnost a za zlatý střed můžete považovat hodnoty od 1 600 W do 2 100 W. Ty nejvýkonnější domácí čističe pak mohou mít výkon i 4 800 W a více. 
 
 

• Průtok vody

Průtok úzce souvisí s předchozím parametrem. Čím větší výkon, tím větší je i průtok. Na občasné využití na zahradě nebo kolem domu vám bude stačit průtok kolem 450 l/hod. Pokud plánujete omývat větší plochy nebo budete wapku potřebovat častěji, poohlédněte se po typu s průtokem alespoň 500 l/hod. A jakýkoli typ s hodnotou nad 600 l/hod. vám bude nejen stačit na vše zmíněné, ale budete mít jistotu, že jde o profesionální přístroj a zvládne delší provoz na velkých plochách.
 
 

• Tlak vody

Základní modely mají tlak kolem 100 barů a opět platí, že menší hodnoty by vás ani neměly zajímat. Jakákoli cenová úspora by jednoduše „nestála za to“. Tlak do 130 barů můžete považovat za ideální pro hobby využití a nenáročné práce kolem domu nebo rychlé umytí auta. Tlak do 150 barů je ideální pro intenzivnější práci a profesionální přístroje mohou nabídnout hodnoty kolem 160 barů a víc. 
 
 

• Maximální teplota vody

Pokud se blíže podíváte na čističe s ohřevem vody, zajímejte se především o její teplotu. Nejčastěji budete mít na výběr z elektrických čerpadel, kde ohřev zajišťuje dieselová topná spirála. Horká voda pak může mít 80–140 °C, a některé modely dokonce vodu ohřejí tak, že se změní v páru, a vy s čističem pracujete jako s parním mopem.  
 
 

• Hmotnost

Jak je vysokotlaký čistič těžký, souvisí mimo jiné i s materiálem, ze kterého je vyrobený. Nejlevnější modely mohou vážit třeba i méně než 6 kg, nicméně byste měli počítat s tím, že budou plastové a jejich odolnost může být různá. Pokud chcete zařízení, na které bude dlouho spolehnutí, poohlédněte se po wapkách vážících 10 kg. Mohou totiž mít větší podíl kovových částí (hliník nebo jeho slitiny), jež zaručují delší životnost. 
 
 

• Kvalita

Jako u každého produktu je celková kvalita souborem mnoha vlastností a komponentů. Vysokotlaký čistič můžete koupit například i v supermarketu, spolehlivější stroje však najdete u specializovaných obchodníků. Ti vám také dokážou poskytnout kvalitnější servis včetně poradenství a následné údržby. 
 
 
 

Rozdělení

 

Podle teploty vody

Pokud budete oplachovat motory, autodíly nebo cokoli mastného a znečištěného tukem nebo olejem, oceníte horkovodní čističe. I špinavé nádobí umyjete lépe pod horkou vodou. U některých typů můžete dokonce narazit na funkci, která horkou vodu přemění na páru. 
 
Do kategorie studenovodních přístrojů spadá cca 80 % produktů. A nemusíte se bát, že byste s nimi neumyli, cokoli potřebujete. Pouze se zaměřte na čisticí chemické přípravky přidávané do vody. 
 
 

Podle typu pohonu

Elektřina je o nejčastější a nejlevnější možnosti. Sice jste omezeni přívodním kabelem, nicméně si dosah můžete zvětšit prodlužovačkou. Elektrický motor bude vyhovovat drtivé většině uživatelů.
 
Jednoznačnou výhodou naftového či benzinového pohonu je mobilita a práce na místech, kam nevede elektřina. Druhou stránkou je váha a složitější konstrukce motoru. 
 
 

Podle užívání

Mezi hobby přístroje patří čističe s průtokem do 450 litrů za hodinu. Jejich tlak se pohybuje na úrovni do 130 barů a jsou ideální pro nenáročné omývání fasád, dlažby, automobilů nebo motorek. Prakticky všechny komponenty jsou plastové. 
 
 
Poloprofesionální wapky mohou mít průtok až 500 l/hod. Také tlak je vyšší a může dosáhnout i 140 barů. Čerpadla už mohou být vyrobena nejen z tvrzených plastů, ale také z hliníku nebo ze slitin hliníku a mosazi. Jejich doménou je omývání dlažeb, odpadů či okapů. Díky své konstrukci mohou být zároveň v provozu delší dobu než hobby stroje.
 
 
Profesionální přístroje mají robustní konstrukci, často z kovu. V první řadě proto, aby zvládly průtok i 600 a více l/hod., navíc pracují s vyššími tlaky – okolo 160 a více barů. Takové modely najdete například v potravinářství, strojírenství, mycích boxech a v autoservisech. 
 
 
 
 

Funkce vysokotlakých čističů 

 
Ohřev vody - nejprve si zjistěte, zda vašim potřebám nebude vyhovovat wapka studenovodní, kupříkladu v kombinaci se saponátem. Pokud jste stále přesvědčeni, že je pro vás teplovodní model nejlepší, budete řešit ohřev vody. Ten je zajištěn nejčastěji plynem nebo dieselovou spirálou. Existuje ještě elektrický ohřev, ten je nicméně poměrně drahý. Nejširší nabídka je pak v kategorii čističů s elektrickým pohonem a naftovým ohřevem. 
 
Naviják kabelu - funkce, kterou znáte například ve spojení s vysavačem. Po stisknutí tlačítka se přívodní kabel začne automaticky navíjet „dovnitř“ přístroje. Funkce se může na první pohled zdát zbytečná nebo méně důležitá. Nicméně ve chvíli, kdy máte smotávat 10metrový kabel tak, aby vám nepřekážel, ji doopravdy oceníte. 
Pokud čistič tuto funkci nemá, zkontrolujte alespoň uchycení kabelu, tedy zda má stroj háčky nebo nějakou formu držáku.
 
Možnost mytí s čisticím prostředkem a jeho dávkování - Zapomeňte na „mydlení“ povrchu a následné smývání. Raději se poohlédněte po čističích, které nabízejí možnost mytí se saponátem nebo jiným mycím prostředkem. To platí zejména pro auta nebo motocykly. 
U levnějších modelů jsou přitom nádoby pro saponát samostatné, u dražších, resp. kvalitnějších variant jsou nádoby integrované přímo do čističe.
V takovém případě používejte speciální kosmetiku pro vysokotlaké čističe. Kromě toho, že jsou snáz biologicky odbouratelné (voda může odtékat kamkoli), jsou šetrné i k mechanismu čističe. V současné době máte na výběr mezi univerzálními pěnovými čističi na lehké znečištění a alkalickými pěnovými čističi. Ty si poradí i s tou nejodolnější špínou.
Pokud vám tedy wapka nabízí možnost využití čisticího prostředku, chtějte i možnost jeho dávkování. 
 
Regulace průtoku vody - prakticky každý přístroj má nějak regulovatelný tlak vody. Některé materiály jsou totiž křehčí než jiné a nemusely by vydržet velký tlak. Opět je rozdíl mezi řešením u hobby strojů – ty tlak regulují otáčivým dílem na samotné trysce. Poloprofesionální a profesionální pak mohou regulovat tlak přímo na těle. 
Další možností jsou samostatné nástavce a speciální příslušenství, které pracují s tlakem vody nebo jejím směřováním.
 
 
                            
 

Příslušenství

 
V dnešní době existují speciální trysky a nástavce prakticky na kterýkoli povrch. Tady byste pak měli dávat pozor především na kompatibilitu. Ideální stav je, pokud je příslušenství již součástí zakoupeného balení. Informujte se proto, jaké varianty čističe jsou na trhu, abyste zvolili tu lépe vybavenou. Pokud budete wapku často přenášet, poohlédněte se i po podvozku.
 
 
Existují speciální nástavce například na okapy nebo terasy. Pracují s ostřikovanou plochou a tlakem vody a tím vaši práci zkvalitňují a zrychlují. Samostatnou kategorii pak představují nástavce s různými alternativními tryskami. 
 
 
Trysky mohou být rotační, napěňovací nebo třeba s bodovým paprskem. V příslušenství mohou být navíc i kartáče různých velikostí a s různě hrubými štětinami. Jiný kartáč totiž použijete například na mytí teras nebo dlažby a jiný vyberete pro své auto. Tyto kartáče pak mohou být i rotační nebo úhlově nastavitelné. 
Pokud budete pracovat právě s rotační tryskou, je třeba dodržovat bezpečnostní pravidlo. To říká, že nejprve musí být pistole směrem k zemi a teprve po spuštění ji můžete směřovat nahoru. 
 
 
Mezi příslušenstvím můžete najít také třeba prodlužovací hadici. Volitelnou součástí je také filtr na vstupní hadici. S jeho používáním můžete zásadně prodloužit životnost čerpadla.
 
 
 
 

Tipy a rady pro používání a údržbu čističe

 
Před prvním spuštěním byste měli přístroj kompletně zavodnit. To znamená připojit vodu a pistolí vytlačit všechen vzduch, dokud nezačne voda sama vytékat. Teprve pak můžete přístroj bez obav zapnout. 
 
Většina přístrojů je naštěstí na údržbu nenáročná. Často se ale setkáte s ucpanou tryskou – není nic jednoduššího než použít čisticí jehlu. Ta je přímo součástí vybavení. Čas od času můžete také zkontrolovat filtr u přívodu vody. U hobby přístrojů nemusí mít tak dlouhou životnost. 
Když se blíží zima a vy si jste jisti, že už čistič nebudete používat, připravte ho na uskladnění. Nezapomeňte se ujistit, že v čerpadle není ani kapka vody. Pokud by voda zmrzla, mohla by roztrhnout některou z částí přístroje. Stejně tak je důležité vyčištění wapky a odstranění nečistot před finálním uskladněním.
 
Do čističe byste měli lít vždy pouze speciální přípravky a nikoliv jakýkoli saponát. Důvodem je jednak jeho nevhodnost a v druhé řadě i neekologičnost.
 
 

Bezpečnost práce a používání ochranných pomůcek

Zásah proudem vody pod vysokým tlakem není nic příjemného, a dokonce může ohrozit vaše zdraví. Abyste si udělali lepší představu, tak pokud namíříte bodovou trysku na meloun, po chvíli voda prořízne jeho tuhou slupku. Z toho vyplývá nejdůležitější pravidlo:
Nikdy proudem vody nemiřte na člověka ani zvíře.
Pro jistotu je třeba doplnit, že byste neměli omývat ani zařízení pod elektrickým proudem.
 
K ochranným pomůckám byste měli zařadit alespoň ochranné brýle a rukavice. Ve chvíli, kdy vám pistole spadne a náhodou se obrátí proti vám, jde o neocenitelné pomocníky.
 
Porovnat vysokotlaké čističe